Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Šikana ve školách

17. 04. 2018 6:05:00
Nejen v rodině, ale i ve škole se mládež učí orientovat ve společenských vztahových otázkách. Utvářejí se zde názory a morální kvality. Šikana je velmi nebezpečné a často skryté jednání.

Varianty jsou velmi různé, stejně tak metody. Ve školských zařízení jsou v souladu

s metodickým pokynem Ministerstva školství určeni tzv. metodici prevence, které může oběť šikany kontaktovat. Také se může obrátit přímo na třídního učitele. I přes uvedený metodický pokyn a existenci různých organizací zabývajících se tímto problémem se bohužel ne vždy dostane oběti pomoci.

Etoped a psychoterapeut Michal Kolář tvrdí, že neexistuje škola, na které by neexistovala šikana. Školy se na svých stránkách často chlubí, že mají zpracovaný tzv. „minimální preventivní program“. K čemu je, pokud podle něho neumí efektivně pracovat?

Z rozhovorů, které jsem vedla, mohu říci, že doporučení odborníků na šikanu nejsou vždy dodržována. Ze strany některých pedagogů dochází k chybám a neodborné snaze o řešení. Objevují se nevhodné postupy jako je nevšímavost k varovným signálům, přehlížení šikany, bagatelizace, obviňování oběti - on/ona si za to může sám/sama (sekundární viktimizace). Osobně jsem se v rozhovorech setkala např. s názorem hned dvou výchovných poradkyň, že nejlepší je, „ať si to vyřeší děti samy mezi sebou“. Další mladá paní učitelka zastávala názor: „Nebudu řešit, co nevidím.“ Je však krajně naivní domnívat se, že k takovým jednáním bude docházet za dohledu a přítomnosti pedagoga. Další pedagožka se domnívala, že vhodné řešení je výpověď oběti před ostatními. Někteří učitelé netuší, že v postupujících stádiích šikany se už nejedná pouze o problém mezi obětí a agresorem, ale že je nemocný celý kolektiv a je nutné s ním dlouhodobě pracovat.

Škola či pedagog, který dokáže rázně a účinně zasáhnout, jsou spíše výjimkou. Je to způsobeno nedostatečnou neznalostí, co dělat? Obavou z přiznání, že na škole je nějaký problém? Že to poškodí obraz školy v očích rodičů, veřejnosti? Je to neochota řešit problém, protože to zabere čas a vyžaduje osobní nasazení od učitele? Přetížení učitelů z množství práce?

Za samotný vznik šikany nemají učitelé odpovědnost. Jsou však jednoznačně odpovědní za rychlý a účinný zásah, ochranu oběti a řešení s agresorem. Také za to, že svou nevšímavostí nebudou prohlubovat negativní atmosféru v kolektivu. Pokud problém zůstává neřešen, dostávají agresoři signál, že takové jednání je tolerováno. I to může v budoucnu zvýšit pravděpodobnost jejich kriminální kariéry.

Důležité je zaměřit se na identifikaci rizikových znaků a signálů v kolektivu. Nejúčinnější je řešit šikanu již v rané fázi, tedy v prvním stadiu, kdy dochází k ostrakismu vybraného jedince. V této fázi jde zatím o mírné, převážné psychické formy násilí, kdy se vyčleňovaný jedinec necítí dobře. Je neoblíben, neuznáván, ignorován, odmítán. Ostatní ho mohou pomlouvat, spřádat intriky a dělat různé legrácky, které jsou však zábavné pouze pro agresory, nikoliv pro oběť.

V čem však může spočívat vhodná prevence, pokud chceme víc než jen formální existenci metodika prevence na škole? Velmi vhodná a bohužel jen v malé míře využívaná je spolupráce s vybranými nevládními organizacemi, které se problematikou šikany dlouhodobě zabývají a mohou poskytnout škole komplexní poradenství a odbornou podporu. Stoupající agrese žáků a studentů si přímo žádá pořádat v jednotlivých třídách pravidelné besedy a interaktivní programy s odborníky, které povedou specializovaní odborníci z organizace zabývající se problematikou šikany. Některé školy již jsou na taková „sezení“ zvyklé. V mnohých jsou spíše vzácností, nebo spíše nikdy nepoznanou možností.

Případné kurzy týkající způsobů řešení šikany, varovných signálů, příčin šikany a také seznámení s častými chybami, kterým je nutné se vyhnout, by měli podstupovali všichni učitelé a nabyté zkušenosti rozvíjet. Tedy aby se taková příprava netýkala pouze metodiků prevence, k nimž se mnohé případy ani nedostanou. Od toho se odvíjí další problém a tím je evidence případů šikany. Neexistuje jednotná, ucelená databáze. Případné nahlášení a zdokumentování případu je závislé na subjektivním zhodnocení. Zároveň je nutné, aby se pedagogové snažili provádět depistáž, kterou se bohužel nyní v praxi spíše nezabývají. Mít na webových stránkách zveřejněný tzv. minimální preventivní program je samozřejmě hezké. Ale pokud praxe pokulhává, je takový program na nic.

Řeči o tom, jak mají učitelé i bez toho těžkou práci, nemohu brát jako argument. Ano, mají. A své povolání si vybrali dobrovolně. Do systému vstoupili dobrovolně. Stejně tak mohou ze systému kdykoliv vystoupit (na rozdíl od dětí). Dítě nemůže nést následky toho, že učitel je např. rozčarován ze své práce, znechucen, nebo přetížen byrokracií, nebo se mu prostě nechce něčím se zabývat apod.

„Je rozdíl mezi pasivním dobrem a aktivním dobrem. To druhé, dle mého názoru, znamená věnovat čas a energii tomu, aby člověk zmírnil bolest a utrpení. Vyžaduje to, aby člověk šel, vyhledal ty, jenž trpí a jsou v ohrožení; nikoliv pouze žít vzorně pasivním způsobem a nekonat zlo.“

Nicholas Winton

Hlasujte ve finále Blogera roku

Autor: Eva Sedláková | úterý 17.4.2018 6:05 | karma článku: 3.68 | přečteno: 90x


Další články blogera

Další články z rubriky Ostatní

Laďka Sindlerova

„Gulag ti pak bude připadat jak prázdninový tábor“,

pravil jakýsi americký detektiv, když vyslýchal ruského mafiána a hrozil mu vězením. Nesledovala jsem děj, TV byla kulisa, ale tahle věta mi cosi připomněla.

21.4.2018 v 9:53 | Karma článku: 8.43 | Přečteno: 148 | Diskuse

Radka Kielbergerová

Země, život - vede tam alej. Země, nebe - vede tam strom.

Svůj vztah k Zemi jsem prokázala jako čtyřletá v šátečku a puntíkatých tepláčkách s laclem, kdy jsem zvedla kamínek ze země a mrštila jím velmi úspěšně do okna; optat se tety, kam mám odhodit papírek od karamelky...šlo mi o Zemi

21.4.2018 v 9:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 56 | Diskuse

Zuzka Součková

Návod k použití aneb Lidi, vzpamatujme se!

Koupili jste si v poslední době nějakou věc? Ano? A všimli jste si, jakou jste k tomu obdrželi knihu s názvem Návod k použití? Nemám na mysli elektroniku, kde návod má své oprávnění, ale třeba obyčejný hrnec.

21.4.2018 v 8:29 | Karma článku: 22.36 | Přečteno: 485 | Diskuse

Helena Vlachová

Kdo bude mít nárok na sociální bydlení?

V kapitalismu není nic jednoduché, není nic neobvyklého, že se někteří z nás mohou dostat do velkých problémů. Může se hlavně jednat o rozvedené rodiče s dětmi, o některé seniory.

21.4.2018 v 7:51 | Karma článku: 19.17 | Přečteno: 310 | Diskuse

Libuse Palkova

Ježíši to je zas povyku kolem Ježíše

Teda řeknu vám,ještě že tu hru o znásilnění muslimky Ježíšem uvedlo divadlo v Brně a ne v Praze. To by bylo řečí o pražské kavárně a zhýralých Pražácích, kteří provokují ostatní pracovité slušné a zbožné občany naší krásné vlasti.

20.4.2018 v 20:14 | Karma článku: 15.43 | Přečteno: 972 | Diskuse
Počet článků 1 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 90

Zajímám se o psychologii, vztahy na pracovišti, řízení a vedení lidí, kriminologii, témata související se školstvím.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.